Czyszczenie dywanów
Pranie dywanów
Profesjonalne środki

Czyszczenie i pranie materacy Łódź

Użytkownicy łózek wykorzystujących materace, czasem lekceważą pojawiające się na nich zabrudzenia. Są one szczególnie widoczne w okresie letnim, kiedy wysokie temperatury nocą, powodują pocenie się w czasie snu. Plamy potu widoczne są doskonale na prześcieradle, więc to właśnie ono wymieniane jest najczęściej. Jednak jeśli materac nie jest na bieżąco czyszczony, pot przenikający przez prześcieradło zaczyna wnikać w głąb materaca. Powstają wówczas rozległe i nieestetyczne zabrudzenia, sięgające w głąb materiału. Doczyszczenie takiego materaca samodzielnie, jest praktycznie niemożliwe.

Przepocony materac - skutki

W brudnym i przepoconym materacu namnażają się organizmy chorobotwórcze, a także roztocza. Spanie na takim posłaniu (nawet powleczonym czystym prześcieradłem) jest zwyczajnie niehigieniczne. Dodatkowo z czasem materac zaczyna wydzielać nieprzyjemną woń.

Czyszczenie materacy Łódź

Jak sobie z tym poradzić? Najskuteczniejszą metodą jest regularne czyszczenie materaca i jego wietrzenie na świeżym powietrzu. W Internecie znaleźć też można "domowe sposoby" na usunięcie tak plam, jak i nieprzyjemnego zapachu (od sody oczyszczonej i olejków eterycznych, po traktowanie materaca silnym strumieniem pary). Niestety te metody bywają zawodne, ponieważ zwykle maskują problem, ale nie są w stanie całkowicie go wyeliminować (zwłaszcza, jeśli materac przez dłuższy czas nie był w ogóle czyszczony). Nieodpowiednie posługiwanie się tzw. domową chemią czy parą, może też zniszczyć materac, zamiast go odnowić.

Pranie materacy przez profesjonalistów

polega zwykle na wykorzystaniu specjalnego roztworu, który wniknie w powierzchnię czyszczonego materaca i pozwoli na usunięcie z niego zacieków, plam, a także roztoczy i bakterii. Materac prany jest zawsze na mokro, a czas jego schnięcia uzależniony jest od tego, jak bardzo został on zaniedbany. Im więcej plam (i im większa jest ich powierzchnia), tym schnięcie będzie trwało dłużej (około 10 godzin).

Eksperci sugerują również regularne czyszczenie materacy - dwa razy w roku. Taki zabieg pozwala na uniknięcie powstania poważnych zabrudzeń, a jednocześnie odświeża materac i przywraca mu higieniczną czystość.