Czyszczenie dywanów
Pranie dywanów
Profesjonalne środki

Czyszczenie i pranie foteli na własną rękę

Przy dostrzeżeniu niewielkich zabrudzeń na meblach, z których korzystamy najczęściej, możemy poradzić sobie samodzielnie z ich czyszczeniem. Dzisiaj nie będziemy jednak skupiać się na domowych sposobach prania i czyszczenia tapicerki, lecz przyjrzymy się rozwiązaniom dostępnym w sklepach z tzw. chemią domową.

Dobór odpowiedniego preparatu

Zanim wyruszymy na zakupy, dobrze jest dokładnie obejrzeć zabrudzoną powierzchnię. Może się okazać, że od dawna nieczyszczony fotel, jest poplamiony trudną do zidentyfikowania cieczą. Jeśli jednak wiemy, że nie został rozlany na jego powierzchnię żaden napój, nieestetyczne plamy najczęściej są efektem naszego własnego potu. Zwłaszcza w okresie lata tracimy dużo wody, która opuszcza nasz organizm właśnie w postaci potu, który łatwo zauważamy na ubraniach. Rzadziej - na meblach. A przecież pocimy się "całym ciałem", zaś przesiadując na fotelu czy kanapie przez dłuższy czas, automatycznie przenosimy na niego własny pot, który wchłania się w tapicerkę.

Innym rodzajem często spotykanego zabrudzenia na meblach wypoczynkowych, jest sierść czworonogów, o ile rzecz jasna jesteśmy ich opiekunami. W okresie zmiany futerka na "lżejsze" (wiosna/lato), psy i koty tracą zdecydowanie więcej sierści, niż przeciętnie. Zaś my sami, siadając na meblu wcześniej zajmowanym przez naszego pupila, znakomicie "wprasowujemy" sierść we włókna tapicerki.

Jakie środki można wykorzystać samodzielnie?

Sierść można zbierać regularnie za pomocą odpowiednich szczotek obrotowych, których powierzchnia jest lepka, co ułatwia "odkłaczenie" powierzchni. Warto też regularnie czesać czworonoga, co pozwala zebrać z jego ciała dużą ilość sierści, która bez szczotkowania, znalazłaby się na podłodze czy meblach. Jeśli pomimo wielokrotnego przecierania mebla obrotową rolką, nie jesteśmy w stanie zebrać wszystkich zanieczyszczeń, warto skorzystać z odkurzacza. Wysoka moc często jest w stanie wydobyć z tapicerki zabrudzenia różnego rodzaju, w tym sierść naszego czworonoga.

A co z plamami? Na początek warto sięgnąć po jak najmniej inwazyjne preparaty. Warto zacząć nawet od płynu do mycia naczyń! Jeśli jednak plama jest oporna, można skorzystać ze środków zawierających benzynę ekstrakcyjną. Ale uwaga! Przed naniesieniem jej na tapicerkę meblową, sprawdźmy:

  • do jakiego rodzaju tapicerki możemy ją wykorzystać;
  • przetestujmy ją w mało widocznym miejscu w celu upewnienia się, że materiał się nie zniszczy ani nie odbarwi.

Jeśli środek okaże się skuteczny na niewielkiej powierzchni, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest zachowanie ostrożności. Czyszczenie mebla powinno odbywać się w pokoju z dobrą wentylacją. Należy starać się unikania wdychania preparatu, a stosowanie go powinno być wykonywane w rękawiczkach (np. nitrylowych). Po wtarciu środka w tapicerkę, należy pozostawić preparat na określony przez producenta czas - w pokoju zamkniętym, ale z otwartymi oknami. Następnie preparat należy usunąć mokrą ścierką i pozostawić do wyschnięcia w takich samych warunkach - wentylacja i zamknięte pomieszczenie, by przypadkiem do mebla nie zbliżyło się dziecko lub czworonożny pupil.

Jeśli nic nie działa

wezwijmy specjalistów. Warto już na wstępie zaznaczyć, jakie środki wykorzystaliśmy samodzielnie - to ułatwi ekspertom zorientowanie się w sytuacji.

Zawsze należy jednak pamiętać, że zdecydowaną większość zabrudzeń możemy usunąć na własną rękę. Aby to sobie ułatwić, po prostu regularnie odkurzajmy powierzchnie mebli wypoczynkowych, a ewentualne plamy usuwajmy na bieżąco.