Czyszczenie dywanów
Pranie dywanów
Profesjonalne środki

Czyszczenie i pranie mebli

Ciężko jest znaleźć czas na regularne odkurzanie wszystkich mebli znajdujących się w domu czy w mieszkaniu. Z reguły o ich wyglądzie wiele osób przypomina sobie przed świętami lub zaplanowanym spotkaniem ze znajomymi. I często okazuje się, że spora część mebli wypoczynkowych, na których mają zasiąść goście, nie prezentuje się zbyt dobrze.

Zastanówmy się - ile mebli wypoczynkowych znajduje się w przeciętnym mieszkaniu? Załóżmy, że mówimy o trzech pokojach w bloku. Z pewnością znajdziemy w nich przynajmniej dwie kanapy lub wersalki, być może jeden/dwa fotele w salonie, kilka krzeseł, puf, a także fotel obrotowy przy biurku. Takich mebli może być oczywiście więcej, w zależności od liczby domowników.

Jak trudne jest czyszczenie mebli?

Warto odkurzać wszystkie meble tapicerowane (specjalną końcówką do odkurzacza) przynajmniej raz na tydzień. Taka regularność pozwoli na bieżące usuwanie kurzu, sierści (jeśli w domu są zwierzęta) i dostrzec ewentualne plamy (np. po napojach). To zajęcie niewątpliwie będzie czasochłonne, ale dzięki konsekwencji meble będą dłużej wyglądały jak nowe i będą po prostu bardziej higieniczne. Jeśli natomiast za czyszczenie zabieramy się "od święta", czeka nas o wiele większy wysiłek. Zwykły odkurzacz nie poradzi sobie z zanieczyszczeniami, które zdążyły wniknąć w głąb tkaniny. A przecież przyczyniają się do tego sami domownicy, siadając na fotelu, krześle czy wersalce. Odnowienie wszystkich zaniedbanych przez miesiące powierzchni, wymagać będzie znacznie więcej czasu, środków chemicznych i wysiłku.

Organizacja czasu

Czy da się znaleźć złoty środek? Oczywiście. Każdy z nas jest w stanie oszacować, ile czasu może wygospodarować na regularną pielęgnację mebli. Najtrudniej jest... zacząć. Niemniej to właśnie pierwsze solidne oczyszczenie wszystkich mebli wypoczynkowych, pozwoli zorientować się ile czasu będzie wymagać taka pielęgnacja. Dobra wiadomość jest taka - na pewno mniej, niż ta wykonana pierwszy raz od miesięcy. Nie ma też konieczności odkurzania wszystkich mebli tego samego dnia. Wystarczy rozłożyć sobie tę pracę na np. kolejne soboty. Przykładowo: pierwsza w miesiącu - pokój dziecka, druga w miesiącu - salon, trzecia - sypialnia. Z czasem przywykniemy do narzuconej przez samych siebie rutyny, a dodatkowo nabierzemy wprawy w czyszczeniu poszczególnych mebli. Satysfakcja z wykonywanej regularnie pracy, będzie bodźcem, zachęcającym nas do trzymania się planu.

Profesjonalna pomoc i pranie kanap czy foteli

Jeśli nasze meble zostały zaniedbane przez kilka miesięcy lub więcej i na myśl o ich "odrestaurowaniu" zwyczajnie nas przerasta, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Wypiorą oni wszystkie kanapy czy wersalki, na mokro wyczyszczą także fotele, krzesła i pufy. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie dbać o meble regularnie, ponieważ eksperci są w stanie przywrócić je do stanu dawnej świetności. Warto jednak pamiętać, że aby nie dopuścić do ponownego (silnego) zanieczyszczenia, odkurzać tapicerkę meblową należy regularnie!