Czyszczenie dywanów
Pranie dywanów
Profesjonalne środki

Jak dbać o dywany, by wyglądały jak nowe?

Dywan to dekoracyjny element wnętrza, który może służyć przez wiele lat. Pod warunkiem, że będzie właściwie czyszczony i pielęgnowany. Odpowiednie odkurzanie i pranie dywanów nie tylko poprawia ich wygląd, ale także zapobiega przedwczesnemu zużyciu materiału, z jakiego są wykonane. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki, jak dbać o dywany, by cieszyć się nimi przez długi czas.

ABC pielęgnacji dywanów

Czyszczenie wykładziny

W zachowaniu dywanów w czystości, pomagają trzy podstawowe zabiegi. Są to:

1. Regularne odkurzanie

Jednym z podstawowych kroków w pielęgnacji dywanów jest regularne odkurzanie. Jeśli dywany w domu pełnią głównie funkcję dekoracyjną, nie są powierzchnią, na której bawią się dzieci, to warto odkurzać je przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli natomiast w domu znajdują się mali domownicy, codzienne zbieranie kurzu i brudu jest kluczowe dla zapewnienia higieny i utrzymania dywanu w dobrej kondycji. Używać należy odkurzacza z odpowiednią nasadką do dywanów i dokładnie odkurzać całą jego powierzchnię. Brud pozostawiony na dywanie, może przyczynić się do ścierania się włókien.

2. Ustalenie zasad użytkowania

Warto ustalić kilka zasad użytkowania dywanu w domu. Na przykład:

  • na dywan wchodzimy w skarpetkach, pozostawiając przed nim kapcie (którymi możemy na dywan nanieść zanieczyszczenia np. z przedpokoju);
  • zabronienie dzieciom zabierania do zabawy na dywanie przekąsek czy napojów;

Zasady powinny być proste i dostosowane indywidualnie do każdego lokalu. Najważniejsze, to ich przestrzeganie! Różnica w wyglądzie dywanu po ich wdrożeniu, będzie wyraźnie widoczna.

3. Szybka reakcja na plamy

Jeśli na dywanie pojawi się plama, nie zwlekaj z jej usunięciem. Szybka reakcja może znacząco zmniejszyć szanse na trwałe uszkodzenie dywanu. Należy delikatnie usunąć ją z powierzchni, a następnie użyć odpowiedniego środka czyszczącego (dobranego w zależności od typu plamy). Podczas korzystania z substancji czyszczącej, nie należy "szorować" dywanu, by nie uszkodzić jego włókien.

Nieoczywiste sposoby dbania o dywan

O ile powyższe ABC może wydawać się dość proste i jasne, istnieje szereg dodatkowych sposobów dbania o czystość dywanu, które mogą wydać się zaskakujące. A jednak w praktyce, są niezwykle skuteczne.

1. Unikanie nadmiernego naświetlania słonecznego

Promienie słoneczne mogą prowadzić do płowienia kolorowego dywanu, dlatego należy unikać nadmiernego naświetlania słonecznego, padającego bezpośrednio na jego powierzchnię. Jeśli to możliwe, zasłaniaj okna w miejscach, w których dywan jest narażony na bezpośrednie działanie słońca.

2. Zmieniaj pozycję ułożenia dywanu

Aby równomiernie zużywać dywan, regularnie go obracaj. To szczególnie ważne w miejscach, w których dywan jest intensywnie użytkowany, np. w salonie czy przed kominkiem. Taka "rotacja" pomoże zachować równomierne zużycie na całej powierzchni.

3. Przechowywanie dywanu w odpowiednich warunkach

Dłuższy wyjazd, remont, przeprowadzka - to jedne z tych sytuacji, w których warto odpowiednio zabezpieczyć dywan. Przed owinięciem go w czysty materiał, odkurz dywan i upewnij się, że po zwinięciu i zabezpieczeniu, będzie znajdować się w miejscu suchym i nie narażonym na światło słoneczne.

Profesjonalne czyszczenie

Co jakiś czas warto zainwestować w profesjonalne czyszczenie dywanu. Firmy specjalizujące się w czyszczeniu dywanów posiadają odpowiednią wiedzę i sprzęt, aby dogłębnie oczyścić i odświeżyć każdy dywan. Zalecane jest czyszczenie co 12-18 miesięcy, choć częstotliwość może się różnić w zależności od rodzaju dywanu i stopnia jego użytkowania.

Wnętrza z dobrze utrzymanymi dywanami wyglądają bardziej elegancko i przytulnie. Dbanie o swoje dywany to inwestycja w estetykę i higienę. Postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami, zapewni możliwość cieszenia się czystym i estetycznym dywanem przez wiele lat, bez konieczności wymieniania go na nowy.