Usuwanie sierści zwierząt z dywanów i kanap
Opiekunowie kotów i psów (zwłaszcza ras z długą sierścią), doskonale wiedzą ile problemów przysparza im regularne usuwanie sierści z różnego rodzaju powierzchni. Zwłaszcza w okresie linienia, jest to poważny kłopot - nawet regularne wyczesywanie zwierzęcia, nie pozwoli na całkowite uchronienie tapicerki meblowej czy dywanów.
Jak zatem sobie z tym radzić? Czy lepiej jest usuwać sierść na bieżąco, czy też od razu skierować się po pomoc specjalistycznej firmy?
Samodzielne usuwanie sierści psa lub kota
Posiadanie w domu zwierzęcia wiąże się z szeregiem zobowiązań. Poza karmieniem, wychodzeniem na spacery, dbaniem o czystą kuwetę czy regularnymi wizytami u weterynarza, należy poświęcić także uwagę sierści swojego pupila. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia psów, których sierść jest albo długa, albo kręcona - poplątane futro sprawia dyskomfort zwierzęciu i może negatywnie wpływać na jego zdrowie. Dotyczy to zarówno psów, jak i kotów.
A co z rasami krótkowłosymi? Sprawa jest prostsza, ale nie oznacza całkowitego braku zabiegów pielęgnacyjnych. O czym, niestety, opiekunowie kotów często zapominają. "Kot umyje się sam" - mówi wielu z nich. I to prawda, koty poświęcają godziny na pielęgnację swojego futerka, jednak wiąże się to z połykaniem sierści. Pomimo tego, że układ pokarmowy kotów przystosowany jest do usuwania zjedzonych "kłaczków", zbyt częste wymioty mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego też koty należy czesać. Specjalne szczotki lub rękawice, ułatwiają usunięcie wypadającej sierści - tak u kotów, jak i u psów. Takie zabiegi sprzyjają zdrowiu zwierząt, a dodatkowo chronią meble, dywany i wykładziny.
Gdy konieczny jest odkurzacz
może się okazać, że sierść jest już głęboko "zespolona" z tapicerką kanapy czy dywanem. Zwłaszcza problematyczne jest usuwanie sierści z dywanów typu Shaggy. W okresie linienia, odkurzanie dywanów z dłuższym i grubszym włosiem, to udręka. I nawet powtarzanie zabiegu odkurzania co drugi dzień, może okazać się niewystarczające - sierść nadal będzie ukryta we włosiu dywanu, co prędzej czy później dostrzeżemy (ironia losu sprawia, że takiego spostrzeżenia dokonujemy często w kilka minut po zakończeniu odkurzania).
Inne sposoby na sierść
Z sierścią, która "osiadła" na kanapie czy krześle, dobrze radzą sobie tzw. rolki do usuwania sierści, dostępne zarówno w lokalnych drogeriach, jak i sklepach internetowych. Ich zasada działania jest prosta, ale skuteczna - rozwijana rolka przylega do czyszczonej powierzchni, a sierść po prostu się do niej przykleja. To skuteczne narzędzie ma jednak dwie wady:
1. Wymaga nabycia umiejętności posługiwania się nim (początkowo obracanie rolką powoduje zużywanie zbyt wielu jej warstw, które czasem sklejają się ze sobą);
2. W przypadku konieczności oczyszczenia kilku powierzchni, jedna rolka zdecydowanie nie wystarczy.
Usuwanie sierści przez profesjonalistów
Od czasu do czasu, najlepiej po okresie linienia, warto poddać meble i dywany profesjonalnemu czyszczeniu. Zostanie z nich usunięta zarówno sierść, jak i inne zabrudzenia - co ma istotne znaczenie, jeśli którykolwiek z domowników jest alergikiem (wielu z nich, pomimo uczulenia na sierść, i tak decyduje się na opiekę nad zwierzęciem).
Zlecanie czyszczenia profesjonalistom nie zwalnia jednak z obowiązku dbania o zdrowie czworonożnego pupila. Nawet jeśli wydaje się nam, że wyczesywanie to wielka z wiatrakami, zwierzę dostrzega różnicę (choć my możemy jej nie widzieć). Starajmy się zatem dbać jak najlepiej o naszych podopiecznych, nie rezygnując jednocześnie z pomocy specjalistów.
Jeśli mają Państwo pytania o szacunkowy koszt czyszczenia powierzchni z sierści, zachęcamy do kontaktu.