Czyszczenie dywanów
Pranie dywanów
Profesjonalne środki

Czym jest ozonowanie?

Usługa ozonowania polega na rozprowadzeniu wewnątrz pomieszczenia ozonu - odmiany tlenu. Ozon występuje w środowisku naturalnym (powstaje między innymi w skutek wyładowań elektrycznych). Dlatego po burzy zapach powietrza jest nieco inny, niż zwykle. Zmiana w zapachu powodowana jest właśnie przez wytworzony podczas burzy ozon.

Ozonowanie mieszkań

Celem ozonowania pomieszczeń mieszkalnych jest zarówno dezynfekcja (usunięcie bakterii, wirusów i grzybów), jak również dezodoryzacja (likwidacja źródła nieprzyjemnych zapachów). Aby osiągnąć taki efekt, odpowiedni sprzęt dostarcza do pomieszczenia gazowy ozon, który naturalnie ulega "wymieszaniu" z powietrzem, znajdującym się wewnątrz.

Cząsteczka ozonu

W efekcie ozonowania, powietrze staje się czystsze, łatwiej przyswajalne i wolne od drobnoustrojów. Polecane jest zatem przede wszystkim dla alergików (szczególnie tych, którzy uczuleni są na roztocza lub pleśń). Jednak ozonowanie sprawdzi się wszędzie, gdzie lokatorzy usiłują pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Dostępne w sklepach środki nie pozwalają na usunięcie przyczyny woni, jedynie ją maskują. Ozon jest w stanie usunąć przyczynę, a w rezultacie - także sam zapach.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Wykonane przez specjalistów, którzy są w stanie dobrać odpowiednie natężenie ozonu do wielkości pomieszczenia (oraz celu ozonowania), jest to zabieg bezpieczny. Ozon nie jest szkodliwy dla ludzi ani zwierząt domowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do przebiegu usługi, warto zawsze skontaktować się ze specjalistami, którzy będą ją przeprowadzać - udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania. Generalnie jednak można uznać, że ozonowanie szkodzi drobnoustrojom oraz niektórym insektom. Nie należy jednak traktować tej metody jako złotego środka na wszystko - w przypadku problemów z insektami takimi jak choćby pluskwa, konieczna jest dezynsekcja (przypomnijmy, że ozonowanie to dezynfekcja).

Jak często korzystać z ozonowania?

W przypadku osób uczulonych na roztocza, warto zabieg ozonowania przeprowadzać 2-4 razy w roku. W sytuacji, w której chcemy usunąć przyczynę nieprzyjemnego zapachu, wystarczy zwykle jednorazowe wykonanie usługi. Decyzję o jej ewentualnym powtórzeniu, podejmują specjaliści - po zapoznaniu się z sytuacją i po ustaleniu przyczyny woni (np. rozwijającej się pleśni, która często bywa problemem w przedwojennych kamienicach, ale może pojawić się też w blokach). Usługa zawsze wykonywana jest indywidualnie i dopasowana do potrzeb konkretnego Klienta.

W razie pytań serdecznie zachęcamy do kontaktu.