Skuteczne czyszczenie wykładzin
Kontynuujemy wątek poświęcony samodzielnemu czyszczeniu i praniu różnych elementów wnętrza. Dziś sprawdzimy, w jaki sposób poradzić sobie z zabrudzoną wykładziną i z jakich środków można skorzystać, by przynajmniej częściowo odświeżyć jej wygląd.
O tym, że regularne czyszczenie wykładzin jest koniecznością, wiedzą wszyscy - zwłaszcza rodzice małych dzieci oraz opiekunowie zwierząt domowych. Nanoszone do wnętrza mieszkania zanieczyszczenia (w tym wirusy i bakterie), mogą stanowić poważny problem dla zdrowia poruszających się po zabrudzonej powierzchni Maluchów, ale także psów i kotów. Jak zatem samodzielnie zadbać o czystość wykładzin?

Czyszczenie wykładzin może być wyzwaniem
Wykonując jednak odpowiednie kroki i korzystając z właściwych środków, można uzyskać naprawdę zadowalające wyniki. Jak zatem powinno przebiegać czyszczenie wykładziny?
Przed rozpoczęciem procesu prania, należy odpowiednio się przygotować. Oto kilka kroków, które warto podjąć:
- Usunięcie luźnych przedmiotów: z wykładziny należy usunąć wszelkie luźne przedmioty, takie jak zabawki (także te dla zwierząt) oraz inne drobne przedmioty. Następnie wykładzinę należy dokładnie odkurzyć.
- Przewietrzenie: jeśli to możliwe, warto otworzyć okna, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Wentylowanie pomoże usunąć nieprzyjemne zapachy z wykładziny.
- Usuwanie plam: przede wszystkim należy, w miarę możliwości, zorientować się z jakiego rodzaju plamą należy się uporać. To pozwoli na wybór odpowiedniego środka czyszczącego.
- Testowanie środka czyszczącego: przed zastosowaniem środka czyszczącego na całej powierzchni plamy, należy wykonać test na niewidocznym fragmencie wykładziny. To pomoże sprawdzić czy środek nie uszkodzi koloru ani tkaniny.
- Usunięcie plamy: zastosowanie środka czyszczącego zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Na ogół wymagane jest delikatne pocierania środkiem czyszczącym za pomocą czystej szmatki lub gąbki. Należy wykonywać tę czynność w miarę możliwości subtelnie, ale konsekwentnie - aż do momentu usunięcia plamy.
Samodzielne pranie wykładziny
Istotny jest wybór metody prania, pod kątem rodzaju i stanu wykładziny. Istnieją różne metody, takie jak pranie ręczne lub czyszczenie specjalnym szamponem.
- Pranie ręczne: konieczne jest przygotowanie wiaderka z wodą i odpowiedniego środka czyszczącego. Następnie należy rozcieńczyć środek czyszczący w wodzie, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Za pomocą miękkiej szczotki lub gąbki, delikatnie wcieramy środek czyszczący w wykładzinę, skupiając się na bardziej zabrudzonych obszarach. Po zakończeniu prania ręcznego, konieczne jest opłukanie wykładziny czystą wodą, w celu usunięcia pozostałości środka czyszczącego. Osuszenie wykładziny może być dokonane za pomocą ręcznika.
- Czyszczenie szamponem: istnieją specjalne szampony do prania wykładzin, które w wielu sytuacjach znakomicie się sprawdzają. Szampon należy nałożyć na wykładzinę zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Następnie za pomocą szczotki z miękkim włosiem, należy delikatnie wmasować szampon w tkaninę. Po dokładnym wyczyszczeniu, zalecane jest opłukanie wykładziny czystą wodą, aby usunąć resztki preparatu. Także i w tym przypadku konieczne jest osuszenie wykładziny. Ręcznik sprawdzi się równie dobrze, jak w punkcie pierwszym.
Na co należy uważać podczas suszenia wykładziny?
Oto kilka wskazówek:
- Usunięcie nadmiaru wody i upewnienie się, że wykładzina jest całkowicie sucha po procesie czyszczenia jej na mokro.
- Wietrzenie pomieszczenia: dobra cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się wykładzina jest istotna. Warto zatem otworzyć okna, a nawet włączyć wentylator, aby przyspieszyć proces suszenia.
- Unikanie chodzenia po mokrej wykładzinie: aby uniknąć dodatkowego zabrudzenia i odkształcenia, absolutnie nie należy się po niej poruszać, nawet po zdjęciu kapci. Jeśli konieczne jest przemieszczanie się po wykładzinie, można użyć kawałka tektury, aby rozłożyć wagę i zminimalizować uszkodzenia.
- Czas suszenia: w zależności od rodzaju wykładziny i wykorzystanej metody do jej czyszczenia, suszenie może zająć od kilku do kilkunastu godzin. Nawet, jeśli z pozoru wykładzina może wyglądać na suchą, jej spód nadal może być wilgotny!
Dbanie o wykładzinę na co dzień
Po przeprowadzeniu procesu prania i suszenia wykładziny, warto dokonać jej przeglądu, aby upewnić się, że jest czysta i w dobrym stanie. Aby tak pozostało, należy regularnie ją odkurzać, a także dbać o to, by np. dzieci nie chodziły po wykładzinie ze szklanką napoju w ręce - łatwo jest rozlać ciecz na podłogę, natomiast jej usunięcie (w zależności od rodzaju płynu), może być problematyczne. Jeśli jednak do takiego "wypadku" dojdzie, należy jak najszybciej usunąć plamę lub inne dostrzeżone zabrudzenie.
Jeśli samodzielne próby usunięcia zabrudzeń z wykładziny okazuje się poważnym problemem, można skorzystać z pomocy profesjonalistów. Oczyszczą oni wykładzinę i przywrócą jej zarówno higieniczną czystość, jak i przyjemny zapach. W przypadku zainteresowania naszym wsparciem, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu +48 788-222-206.